Kā plānot ēdienu svinībās un kāzās?

Kā plānot ēdienu svinībās un kāzās?

Vienalga, kādas svinības esat paredzējuši - kāzas, darba svētku balli, dzimšanas dienu, semināra neoficiālo daļu, ļoti svarīga pasākuma sastāvdaļa noteikti būs ēdiens.  Tā nav joka lieta, jo izsalkuši vai ar cienastu neapmierināti viesi būs īgni, kā arī, iespējams, pārlieku ātri iereibs.

Tāpat arī balli, kurā neviens nav bijis gardi paēdis, atcerēsies vēl ilgi un ne ar tām labākajām emocijām. Tāpēc ēdināšanai jābūt ļoti pārdomātai un labi saplānotai. Kas tad ir svarīgi, domājot par ēdienu pasākumā? 

Laimīgs tas, kas paēdis!

Pirmais solis ir sagaidīšanas uzkodas - kāzās tas ir sevišķi svarīgs brīdis. Šo posmu nevajadzētu izlaist, ja pati laulāšanās nenotiek vietā, kur kāzas tiks svinētas. Pēc ceremonijas viesus būtu jāpacienā ar uzkodām, kas ļaus nedaudz iestiprināties un pakavēt sarunās laiku, kamēr pie viesiem iznāks jaunais pāris. 

Ja svinības notiek vietā, kur notikusi ceremonija, vai viesi ierodas viesu namā tikai pēc ilgākas pauzes, arī tad sagaidīšanas uzkodas ir ļoti vēlamas. Viesi tādā veidā 30 - 60 minūtes apskata vietu, iejūtas atmosfērā. 

Jebkurās svinībās jāizvērtē dienas aktivitāšu ilgums un laiks, ko viesi pavada pirms sēšanās pie lielā vakariņu galda, tāpēc ēdiena daudzumam jābūt tādam, lai neviens nejustos izsalcis. 

Uzkodām vajadzētu būt ērti paņemamām rokās un tādām, kas neizjuks un nenosmērēs apģērbu. Šo noteikumu svarīgi atcerēties, ja plānojat izvēlēties tādas sastāvdaļas kā, piemēram, bietes.  

Kad dienas aktivitātes ir beigušās, seko vakariņu daļa, un arī šeit ir varianti. Varat izvēlēties tā saucamo zviedru galdu. Šis risinājums labi derēs, ja vakariņas notiek brīvā dabā un bez obligāti noteikta svinību sākuma laika. Tomēr, ja noteikts precīzs vakariņu sākuma laiks, var veidoties drūzma ap galdu un radīt ēdnīcas efektu, kurā viesi stāv rindā, lai paēstu. Ja tāds nav jūsu mērķis, tad, protams, jāizvēlas cits risinājums. Pirms pasākuma noteikti vajadzētu noskaidrot, vai jūsu viesu vidū ir kāds, kuram ir īpašas prasības ēdiena ziņā - iespējams, kāds ir veģetārietis vai pat vegāns, kāds viesis varbūt nepanes kādu konkrētu produktu. Tad būtu jauki, ja brīdī, kad servē vakariņas, šiem viesiem būtu sagatavots tiem piemērots ēdiens.

Pastāv vairāki vakariņu servēšanas veidi. Piemēram, pamatēdiena pasniegšana uz koplietošanas traukiem. Uz katra galda tiek pasniegti lielie koplietošanas šķīvji ar

piedevām, zivīm un gaļas veidiem. Viesi paši sevi apkalpo, uzliek sev, ko vēlas, un var pagaršot visus siltos ēdienus. Nepieciešamais viesmīļu skaits, ja ēdiens ir uz koplietošanas traukiem, 1 viesmīlis vidēji uz 15-20 personām.

Iespējams izvēlēties arī apkalpot katru viesi atsevišķi, taču jārēķinās, ka tas būs dārgāk un arī nedaudz laikietilpīgāk ēdiena gaidīšanas ziņā - viesim ir jāizvēlas ēdiens no ēdienkartes, tad pavāri virtuvē ēdienu sagatavo un viesmīlis pasniedz. Ēdiena gaidīšana var aizņemt pat stundu, tomēr vizuāli šāds ēdiens būs vizuāli skaistāks katram viesim ir iespēja pasūtīt sev vēlamo ēdiena izvēli. Šeit nelielas papildu izmaksas radīs  tas, ka būs jāsagatavo mazās ēdienkartes katram viesim, bet, ja budžets to atļauj, tad šis pasniegšanas veids būs vissmalkākais. Svinībām un gardēžu vakariņām ir iespējamas ēdienkartes septiņās kārtās, kas liek vēl lielāku uzsvaru uz ēdiena baudīšanu un interesantiem pasniegšanas veidiem. Šis variants ir vairāk piemērots nesteidzīgajiem pāriem vai tiem, kas vēlas veidot savu pasākumu ar uzsvaru uz ēdiena baudīšanu.

Kā pēdējais etaps svinībās un kāzās ir nakts bufete, kas  ir neatņemama ēdienkartes sastāvdaļa, lai ballīte varētu turpināties līdz rītam un ēdiens nepietrūktu. Šeit var izpausties ar dažādiem aukstajiem ēdieniem - salātiem, uzkodām, kanapē maizītēm, siera, gaļas platēm, kūpinājumiem utt. Vidēji pasākumā  būtu jārēķina 1,5 kg ēdiena uz cilvēku. 

Ja ballīte ir ar nakšņošanu, ir vērts padomāt arī par brokastīm. Nepaļaujieties uz to, ka ēdiens noteikti paliks pāri, kā arī brokastīs iederas pavisam cita ēdienkarte - zupa, pankūkas un kas sāļš, ar ko “piesiet dūšu” pēc labas ballītes. 

Svinību ēdienam ir svarīga kvalitāte, tāpēc to vajadzētu gatavot uz vietas, nevis vest no tālienes. Tāpat liela nozīme ir traukiem, glāzēm un citiem galda piederumiem, kā arī galda tekstilam un klājumam. Šīs lietas būtu jāpārdomā un jāapskata jau pirms svinībām, lai nebūtu nepatīkamu pārsteigumu. 

Svētku pils saviem viesiem piedāvā apmeklēt degustāciju vakariņas, lai katrs pirms sava pasākuma varētu iejusties viesa lomā, nobaudīt ēdienu un apskatīties galda klājumu un traukus. Katrai detaļai ir ļoti liela nozīme un mums ir prieks likt kopā visas detaļas, lai katrs pasākums izdotos, kā plānots un vēl labāk.